logo

Petr Tvarůžek @ iampete.eu

Microsoft a jejich strategie "uchopit, rozšířit a zničit"

Pojem "uchopit, rozšířit a zničit" (embrace, extend and extinguish) je používán pro označení marketingové strategie společnosti Microsoft už přibližně od poloviny devadesátých let. Mohlo za to jednak několik použití tohoto sousloví přímo z úst některých manažerů Microsoftu, které ale samozřejmě neobsahovaly dovětek ".. a zničit" nýbrž ".. a inovovat" (jak dojemné). Tato strategie je v mnoha ohledech tím, co udělalo z Microsoftu softwarového giganta a vyhladilo jeho konkurenci (např Netscape).

Tři body této marketingové strategie znamenají

  1. Embrace: Vyvinout software převážně kompatibilní s konkurenčním produktem, nebo implementovat nějaký veřejný standard.
  2. Extend: Přidání a propagace nových funkcí, které nejsou podporovány konkurenčním produktem nebo standardem, vytvořit problémy v součinnosti pro zákazníky, kteří chtějí používat ten 'jednodušší' standard.
  3. Extinguish: Když se rozšíření stane de facto standardem kvůli dominantnímu podílu na trhu, vyřadí tím konkurenci, která nepodporuje (nechce nebo nemůže) nová rozšíření.

Tyto body nejsou samozřejmě nikde napsány a každý zaměstnanec Microsoftu je bude do nekonečna popírat. Zřetelně se totiž jedná o zneužití dominantního postavení na trhu, protože bez toho by tato strategie nešla použít. Příkladů toho, že se tak děje a dělo lze ale najít mnoho. Nejhmatatelnějším jsou nedodržování standardů HTML, CSS a JavaScript v prohlížečích. Určitě víte o tom, jak se stránky musí optimalizovat jednak pro Firefox a Operu a pak se pustit (s dávkou trpělivosti) do optimalizace pro Internet Explorer. Naštěstí na tomto poli Microsoft bitvu pomalu prohrává.

Zajímavějším případem může být porušení kompatibility platformy Java. Java, v současnosti vyvíjená společností Sun Microsystems, byla od počátku plánovaná s myšlenkou interoperability a přenositelnosti na jakýkoliv operační systém. Aplikace v Javě vytvořená by tak měla pracovat naprosto stejně na Windows, jako na Linuxu nebo na Mac. Microsoft se ale pokoušel prosadit své vlastní rozhraní pro Javu - J/Direct - namísto nativního rozhraní Javy. J/Direct by tak fungoval ke stejným účelům jako Java Native Interface, s nějakými "drobnými rozdíly", avšak aplikace psaná pro J/Direct by samozřejmě nefungovala na ostatních operačních systémech. V lednu 2001 zaplatil Microsoft za toto porušení licenčních smluv společnosti Sun 20 milionů dolarů.

 

zdroj: Wikipedia

XML zdroje komentářů: RSS | Atom
Be the change you want to see in the world